Οι Κοινωνικές Σπουδές (Ιστορία, Θρησκευτικά, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Κοινωνιολογία, Οικονομία, Πολιτισμική Γεωγραφία) αποτελούν ένα από τα ακρογωνιαία τμήματα των προγραμμάτων σπουδών σε όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα, και στο ελληνικό, και παρέχουν τις απαραίτητες γνώσεις στους αναπτυσσόμενους ανθρώπους για την ιστορική και πολιτισμική ταυτότητα της κοινωνίας στην οποία ζουν και υποβοηθούνται να ενταχθούν αρμονικά σε αυτήν...
Ένα βιβλίο που μεταδίδει στα παιδιά τη χαρά της μάθησης και της γνώσης, φέρνοντάς τα σε επαφή με τους αριθμούς, τα γράμματα, τα σχήματα, τα χρώματα και πολλά περισσότερα, μέσα από γεμάτες χρώμα και φαντασία εκπαιδευτικές δραστηριότητες...
Ένα βιβλίο που μεταδίδει στα παιδιά τη χαρά της μάθησης και της γνώσης, φέρνοντάς τα σε επαφή με τους αριθμούς, τα γράμματα, τα σχήματα, τα χρώματα και πολλά περισσότερα, μέσα από γεμάτες χρώμα και φαντασία εκπαιδευτικές δραστηριότητες...
Σε αυτό το βιβλίο φιλοδοξούμε να αναδείξουμε πώς η ψυχαναλυτική σκέψη μπορεί να ρίξει φως στο «τι συμβαίνει» στις τάξεις της προσχολικής εκπαίδευσης και πώς η ψυχαναλυτική ματιά μπορεί να αποτελέσει πολύτιμο εργαλείο που θα συμβάλει, θα ενισχύσει και θα εμπλουτίσει όλους και όλες όσοι εμπλέκονται σε αυτή (τα παιδιά, τους/τις εκπαιδευτικούς, τους γονείς και τους/τις «ειδικούς»)...
Στη μελέτη αυτή προσεγγίζεται ο χώρος του νηπιαγωγείου ως ένα πεδίο κοινωνικής και πολιτικής δράσης, ως φορέας εθνικοθρησκευτικής αγωγής και τα παιδιά ως κοινωνικά δρώντα υποκείμενα κατά τη διαδικασία της πολιτικής τους κοινωνικοποίησης...
Η δρ Μαριάννα Βιλδιρίδη …με την εξαίρετη επιστημονική της συγκρότηση και το αξιοσημείωτο ταλέντο της να υλοποιεί και να συγκεκριμενοποιεί σε απλή και κατανοητή μορφή και τις πιο δύσκολες έννοιες και γνώσεις έχει χαρίσει σε πολλές γενιές παιδιών και
Αυτό το βιβλίο γράφτηκε με πολλή αγάπη για παιδιά Νηπιαγωγείου, εκπαιδευτικούς και γονείς που ψάχνουν τρόπους να βοηθήσουν τα παιδιά και να ανακαλύψουν τη γνώση μέσα από δημιουργικές δραστηριότητες...