Ρομάντζο, υπερφυσικό κι ένα βιβλίο φαντασίας που θα σε πάει σε άλλη εποχή!
Αθήνα 1951
Ο νεαρός και επιτυχηµένος πολιτικός µηχανικός Στέφανος Χρονάς ζει µια ονειρεµένη, αλλά επιφανειακή ζωή: χρήµα, ξενύχτια, γυναίκες...
Σε αυτό το νέο, εκπληκτικό ψυχροπολεμικό θρίλερ, ο Όουεν Μάθιους, δημοσιογράφος και πολεμικός ανταποκριτής, συνυφαίνει τα ιστορικά γεγονότα με τη μυθοπλασία, ζωντανεύοντας μία από τις πιο τρομακτικές αντιπαραθέσεις της σύγχρονης εποχής...
Η εβδομηνταεπτάχρονη Τζούντιθ Ποτς ζει μόνη της σε μια βικτωριανή έπαυλη στο Μάρλοου, στις όχθες του Τάμεση, και περνά ξέγνοιαστα τον χρόνο της συντάσσοντας σταυρόλεξα για εφημερίδες ευρείας κυκλοφορίας...
O ΣΑΜΙΟΥΕΛ ΒΑΙΝΣΤΟΚ, EΝΑΣ ΔΙΟΡΑΤΙΚOΣ έμπορος έργων τέχνης, ιδιοκτήτης μιας μικρής γκαλερί
στη Βοστώνη, δέχεται μια μέρα από έναν μικρομεσάζοντα κάτι απίστευτο : ένα χαμένο, άγνωστο
έργο του Ρέμπραντ, που απεικόνιζε μια γυναίκα της εποχής του 1660, όταν ο μεγάλος καλλιτέχνης
ζωγράφιζε την τότε σύντροφό του, τη Χέντρικε Στόφελς, μετά το θάνατο της αγαπημένης του
Σάσκια...
Όταν ο Γιούκι αποφασίζει να αφήσει τη χώρα του, σκέφτεται πως το μεγαλύτερο όνειρό του είναι να επισκεφθεί όλα τα κράτη του κόσμου, το ένα μετά το άλλο, και να ζήσει κι αυτός σαν άνθρωπος...