Το βιβλίο του Σεμπάστιαν Γκάρντνερ, Ο Καντ και η Κριτική του Καθαρού Λόγου, είναι ένα από τα πιο επιτυχημένα εγχειρίδια εισαγωγής στο βασικότερο ίσως κείμενο της νεότερης φιλοσοφίας...
Το βιβλίο πραγματεύεται την πολιτισμική λογική των μέσων στη μεταψηφιακή εποχή μέσα από μια φαινομενολογική προσέγγιση του φαινομένου, στον ίδιο χρόνο μελετά το αισθητικό σε σχέση με το πολιτικό όπως αυτό αρθρώνεται από τις αρχές του 21ου αιώνα και τις απαρχές της μεταδικτυακής τέχνης μέχρι την περίοδο της πανδημίας και του βιοτρόμου...
Ο ΜΥΣΤΙΚΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ… Ο Μυστικός Πόλεμος που μαίνεται γύρω σου και μέσα σου, Συνεχίζεται… Και η παρουσίαση του, τολμηρά και εμπεριστατωμένα, Συνεχίζεται επίσης… Αποκαλύπτεται πλέον ακόμη περισσότερο, η Αόρατη Σύγκρουση των Δυνάμεων που κινούν την ιστορία του κόσμου...
Η σχέση με το Θείο, με τον Θεό, με την Θεότητα σμιλεύεται από μια αστείρευτη εσωτερική δίψα και από μια βαθιά συναίσθηση για την ανθρώπινη ύπαρξη που στέκεται εύθραυστη μπροστά στο Μέγα Μυστήριο της ζωής και του θανάτου...
Το βιβλίο αυτό (όπως και ΟΛΑ τα προηγούμενα βιβλία του γράφοντος) είναι γραμμένο έτσι, ώστε να μπορεί να διαβασθεί με το ίδιο ενδιαφέρον, και να κατανοηθεί εξ ίσου καλά απ' ΟΛΟΥΣ...
Βαθιά, χωρίς προκαταλήψεις και παγιωμένα ερμηνευτικά σχήματα, αναστροφή με τα Ομηρικά Έπη, Βίβλο των αρχαίων Ελλήνων, πείθει και τον πλέον δύσπιστο ότι, μέσ’ απ’ τις δώδεκα περιπέτειες-«άθλους» του Οδυσσέως (α 18, δ 241, θ 22, 100, 214, λ 619, 622), καθώς και άλλων, Ηλιακών λεγόμενων, Ηρώων, του Ηρακλή, του Θησέως, του Οιδίποδα, και σε αντιστοιχία με...
Ένας μουγγός σώζει μια κοπέλα και… Ένας Άγγλος στην Ινδία… Ένας άσωτος που κατέλειξε επαίτης στην Νότια Αμερική… Τρεις διαφορετικές ιστορίες που αναφέρονται στο τέλος αυτής της ζωής και την ζωή μετά, στην μεταθανάτιον ζωή...