ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΝΤΟΜΟ αλλά πλούσιο σε πληροφορίες χρονικό, ο Εμίλιο Λούσου αφηγείται αυτά που έζησε από το 1919 έως το 1929: την άνοδο και την κυριαρχία του φασισμού αλλά και τις λαϊκές αντιστάσεις, πολιτικές δολοπλοκίες και μαζικές κινητοποιήσεις...
… Ο αγαπημένος ποιητής αφηγήθηκε μαγικές ιστορίες από τη ζωή του στο μαγνητόφωνο του Μήτσου Κασόλα… Και του ζήτησα να μου μιλήσει για τον Καββαδία που γνώρισε, και δανειζόμαστε μερικά αποσπάσματα του βιβλίου, που φωτίζουν πτυχές της προσωπικότητάς του...
Πέντε χρόνια μετά το Μια φυσιολογική ζωή, ο Βασίλης Παλαιοκώστας επανέρχεται. Αυτή τη φορά με ένα βιβλίο που μιλάει για τα παιδικά και εφηβικά του χρόνια – χρόνια που τον σημάδεψαν και σχημάτισαν, εν πολλοίς, τον χαρακτήρα του.
Ο Σεραφείμ Αθανασίου, συγγραφέας του παρόντος βιβλίου, είναι ένας ευφυής, καλοσυνάτος και ευαίσθητος άνθρωπος ο οποίος, παρά την προχωρημένη ηλικία του (διάγει -ελέω Θεού- το 100ο έτος της ηλικίας του), παραμένει αισιόδοξος, δοξάζει τον Θεό που ζεί και είναι σε θέση να γράφει έως και σήμερα που σημειώνω αυτές τις γραμμές, πολλά δε από τα κείμενά του, κατά χρονικά διαστήματα βλέπουν το φως της δημοσιότητας σε εφημερίδες και περιοδικά μεγάλης κυκλοφορίας, τυγχάνοντας αποδοχής ευρέως αναγνωστικού κοινού...
Στο βιβλίο αυτό ο Γιάννης Πριόβολος εστιάζει σε ένα πλήθος από προσωπικά –και όχι μόνο– βιώματα που αφορούν τα χρόνια της φοίτησής του στη Σχολή Ευελπίδων (1971-1975)...
Τι ακριβώς συνέβη στις 23 Ιουλίου του 2018 στο Μάτι; Ποιος έφταιξε για να οδηγηθούμε σε αυτό το ολέθριο αποτέλεσμα ;
«Υπήρξε η δεύτερη μεγαλύτερη τραγωδία σε αριθμό θυμάτων σε παγκόσμιο επίπεδο, υπήρξαν δεκάδες νεκροί, τραυματίες και εγκαυματίες μέσα σε μόλις δυόμισι ώρες...
O Λευτέρης, παιδί αντάρτη, μεγάλωσε στις παιδουπόλεις της Θεσσαλονίκης και της Ρόδου, που δημιούργησε η Φρειδερίκη για τα παιδιά από τις ρημαγμένες από τον Εμφύλιο περιοχές στο τέλος του πολέμου...