Ρομάντζο, υπερφυσικό κι ένα βιβλίο φαντασίας που θα σε πάει σε άλλη εποχή!
Αθήνα 1951
Ο νεαρός και επιτυχηµένος πολιτικός µηχανικός Στέφανος Χρονάς ζει µια ονειρεµένη, αλλά επιφανειακή ζωή: χρήµα, ξενύχτια, γυναίκες...
Στη λαμπερή Νέα Υόρκη, ο Άλεξ Κοσμάτος, ο Μοναχικός Πολεμιστής, συνεχίζει να μυείται στην υψηλή Τέχνη της Ζωής, έχοντας διεισδύσει στον πολύχρωμο κόσμο της διαφήμισης, κάτω από την καθοδήγηση του αφεντικού, Πίτερ Ντράκος, και της όμορφης διευθύντριας, Λόρα...
Όταν ο 25χρονος Νίκος Παπαδόπουλος, διαχειριστής ιστοσελίδας ροζ περιεχομένου, λάβει το τηλεφώνημα του άγνωστου Αμερικάνου Μαρκ Λάνεγκαν ο οποίος θα του ζητήσει μια ξενάγηση στην αμαρτωλή πλευρά της πόλης, δεν μπορεί να φανταστεί τι τον περιμένει...
Από τη Βενετία του 17ου αιώνα έως την Ελλάδα του σήμερα, από τη Βέλια και τη Λιονέτα έως τη Μοιρώ και την Αθηνά, οι μάγισσες πρωτοστατούν στο κυνήγι της διαδοχής αναδυόμενες μέσα από την εκάστοτε ιστορική πραγματικότητα...
Το μυθιστόρημα παρακολουθεί τους ήρωές του, που έρχονται για να εγκατασταθούν και να ζήσουν σε ένα νησί του Ιονίου την εποχή του Μεσοπολέμου, φέρνοντας μαζί τους εμπειρίες από τις χαμένες πατρίδες του Πόντου, την Αγγλία της βιομηχανικής επανάστασης , τη Γαλλία του Λαϊκού Μετώπου και την Ισπανία του εμφύλιου πολέμου...